A CCFC projektről
Közös tudásalap létrehozása a szociális gondozás területén az Európai Gondozási Tanúsítvány segítségével (Creating a Common Foundation in Care using the ECC)
2009-ben a fenti címmel indított második projekt egy LEONARDO program keretében valósult meg, és az első Európai Gondozási Tanúsítvány (EGT) projekt eredményeire épített. Az első projektben már meghatároztuk a szociális gondozói alapképzés, alaptudás tanulási kimeneteit, tudásterületeit, illetve teszteltük ezek érvényességét a szociális gondozói gyakorlatban. A tudásterületek mérésére alkalmas vizsgarendszert és tesztrendszert is kidolgoztuk, illetve adaptáltuk.
A második projektben (2009-2011) a 14 országot képviselő partnerekből álló együttműködésnek az volt a célja, hogy az Európai Gondozási Tanúsítványt egész Európában ismertté és elfogadottá tegye, kidolgozza a vizsga internetes változatát, illetve megtalálja az európai és a nemzeti képzési keretrendszerekben a tanúsítvány helyét.
Cél volt továbbá, hogy a projekt végére a brüsszeli központi adatbázisunkban több mint 2.000 olyan szakember neve szerepeljen, akik megszerezték az Európai Gondozási Tanúsítványt. Célul tűztük ki még, hogy minél több európai országban erős partneri együttműködéseink legyenek, olyan szervezetekkel, akik a tanúsítvány használatában és terjesztésében közreműködnek.
2011. szeptember 30-án zárult második projektünk, a fent kitűzött célok elérésével.
A projektpartnerség tagjai:
Ausztria - Direktorverein Osterreichischer Sozialberufsbildung (DIVOS)
Belgium - European Association of Service Providers for Persons with Disabilities (EASPD)
Bulgária - Socialna Associacija Sv. Andrej Balgaro-Germansko sdruzhenies nestopanka cel (SASA)
Ciprus - Prosvasi, Limassol and L C Educational (LCE)*
Csehország - Marlin sro*
Németország - Robert Kummert Akademie (RKA)
Magyarország – Kézenfogva Alapítvány
írország - National University of Ireland Galway (NUIG)
Olaszország - Associazione Italiana Assistenza agli Spastici (AIAS)
Portugália - Centro de Educacao para o Cidadao Deficiente (CECD)
Románia - Fundata Alpha Transilvania (FAT)
Szlovénia - CUDV Draga
Egyesült Királyság - The Association for Real Change (ARC)
Egyesült Királyság - The Social Care Institute for Excellence (SCIE)
Egyesült Királyság - Training and Assessment Support Services (TASS UK)*
(* a csillaggal jelzett szervezetek külső, támogató partnerek a projektben)
Eredmények
Projektszintű eredmények
- Jó úton haladunk afelé, hogy elérjük a projekt egyik célkitűzését, vagyis azt, hogy 1200 fő letegye az Európai Gondozási Tanúsítvány vizsgáját, hiszen már több mint 700 névvel rendelkezünk a brüsszeli központi adatbázisunkban!
- Kidolgoztuk és teszteltük a vizsga online változatát. Jelenleg azon dolgozunk, hogy az angol nyelven kívül valamennyi résztvevő ország nyelvén elérhető legyen az online teszt.
- Új országokat vontunk be az Európai Gondozási Tanúsítványt használó országok körébe! Az új belépők Csehország, Litvánia és Lengyelország. Folyamatosan keresünk újabb csatlakozni kívánó országokat!
- A vezető partnerek mellett szolgáltató partnereket keresünk és vonunk be azokban az országokban, amelyek már képviseltetve vannak a projektben. Azt szeretnénk elérni, hogy valamennyi résztvevő országban több szervezetből álló partnerség koordinálja és kezelje a tanúsítványt.
- Az Európai Gondozási Tanúsítvány fejlesztését a projekt vezető testülete, az ECC Elnökség felügyeli. Az ECC Elnökség a projekt befejezését követő, 2011. szeptember utáni időszak megtervezéséért is felel. Az Elnökség az EASPD állandó bizottságaként működik. Az EASPD látja el az Európai Gondozási Tanúsítványhoz kapcsolódó titkári funkciókat, ők rögzítik azon személyek adatait, akik sikeresen letették a tanúsítványhoz kapcsolódó vizsgát.
Tevékenységek, sikerek
Akárcsak a projekt egészét tekintve, Magyarországon is sikeresen zárult az Európai Gondozási Tanúsítvány bevezetését célzó projekt.
A projekt során Magyarországon közel 800 ember vett részt a vizsgákon, akik közül megközelítőleg 500 fő meg is szerezte tanúsítványát. Valamennyi résztvevő ország közül nálunk vizsgáztak a legtöbben.
A projektben 2 Nemzeti partnerszervezettel kezdtünk el közösen dolgozni. Nemzeti partnerszervezetként jogosultságot szereztek arra, hogy vizsgákat és képzéseket szervezzenek.
Nemzeti partnerszervezetek:
SzenyoRita Közhasznú Egyesület
Kapcsolattartó: Balázsicsné Lászlóné
6455 Katymár, Május 1. u. 16.
Tel.: 06-20/351-7716
e-mail: balazsicsteza@gmail.com