Gyakran ismételt kérdések
1. Mit kezdhetek az Európai Gondozási Tanúsítványommal?
Az, hogy rendelkezik az Európai Gondozási Tanúsítvánnyal azt bizonyítja, hogy rendelkezik azokkal az alapvető szemlélettel és tudással, amely ahhoz szükséges, hogy a szociális szektorban minőségi munkát tudjon végezni.
Könnyebbé teszi a munkavállalók számára azt, hogy külföldi országokban munkát találjanak a szociális területen. Különösen igaz ez amerikai és ausztráliai munkavállalás esetén, ahol a nemzeti diplomák, bizonyítványok elfogadása nehézkes, különös tekintettel arra, hogy ezek „csak” egynyelvű okmányok és a mi esetünkben az sem az angol. A kétnyelvű EGT megszerzése segítségére lehet ebben az esetben.
Abban az esetben, ha túljelentkezés van a megpályázott állásra akár itthon, akár külföldön, ami igazán nem ritka manapság, előnyös lehet egy nemzetközileg elismert tanúsítvány bemutatása.
2. Az EGT a szociális vagy inkább az egészségügyi szektorhoz kapcsolódik?
Magyarországon inkább a szociális szektorban elvárható tudáshoz kapcsolható, az egészségügyi szektorban más hangsúlyú és más típusú tudásra van szükség. Ezeken a tudásterületeken nem mér az EGT. Hasonlóan igaz ez a németajkú országokra, illetve Portugáliára. Ezekben az országokban és hazánkban élesen szétválik a két terület az elméletben és a gyakorlatban is.
Az Egyesült Királyságban ugyanakkor már nagyobb az átfedés az elsődleges gondozói munkakörökben a 2 terület között, így itt és a hozzá hasonló országokban mindkét szektorban belépő szintként értelmezhető az EGT.
Összességében tehát országonként különböző lehet a vizsga szektorok közötti elfogadása. Pontos információt az országonkénti listából szerezhet!
3. Mely tudásterületeket fedi le az EGT?
A következő tudásterületeken mér az EGT:
A szociális gondozói munka értékei
Az Ön által segített személyek életminőségének fejlesztése
Kockázatkezelés
A szociális gondozói szerep megértése
Munkahelyi biztonság
Pozitív kommunikáció
A visszaélés felismerése és kezelése
Szakmai fejlődés
Részletes leírás a BESCOLO menüpont alatt érhető el.
4. Az EGT szakképzésnek számít?
Nem, de részét képezheti a BESCLO a szakképzési kurzusok, akkreditált képzések, tanfolyamok tananyagának. Az EGT és a BESCLO követelményei és tudásterületei számos úton átadhatóak. Hagyományos oktatási keretek között vagy e-learning keretében, hosszabb kurzusok tananyagába illesztve, vagy speciális mini kurzusok keretében. Elképzelhető, hogy külön készülés nélkül, vagy egyéni tanulás útján is meg tudja szerezni a szükséges ismereteket.
Nem számít tehát, hogy milyen formában szerzi meg a szükséges tudást, a lényeg az, hogy a BESCLO-ban meghatározott tudásterületeken megfelelő ismeretekkel rendelkezzen és a sikeres vizsga letételével ezt bizonyítani is tudja.
5. Mennyire ismert az EGT?
Egyelőre még kevéssé, de azon dolgozunk, hogy egyre szélesebb körben ismerje meg a szakma hazánkban és Európában egyaránt. Egy folyamat elején vagyunk, de kiemelt célunk, hogy a Tanúsítvány ismertségét bővítsük.
6. Ki tarthat EGT felkészítő kurzusokat?
Ez országonként változhat. Lehet ez bármilyen képzőintézmény, középfokú vagy akár egyetemi szintű képzési kínálattal. Elképzelhető, hogy e-learning formájában, vagy hagyományos oktatási keretek között, speciális mini-kurzusokon vagy többéves kurzusok tantárgyaiként sajátítható el a tudástartalom. Valóban mindegy a forma és valóban változik országonként.
Magyarországon jelenleg nem társul még képzés a vizsgához. De ez is változik, hisz most formálódik egy mini kurzus tananyaga és felépítése. Friss információt a Kapcsolat menüpont alatti elérhetőségünkön kaphat!
7. Mennyibe kerül az EGT vizsga?
A vizsga díja jelenleg 16.000 Ft
Ez a díj tartalmazza a vizsgahelyszín biztosítását, a tanári felügyeletet a vizsga során, a vizsga javításának díját és a kétnyelvű (angol és magyar) tanúsítvány kiállításának, illetve a tudásterületeket és az alapvető azonosító adatokat tartalmazó német nyelvű igazolást a vizsga sikeres teljesítéséről.
A vizsgafelkészítő képzés díja külön kerül megállapításra. Kérjük, érdeklődjön a vizsgáztató szervezeteknél!
8. Milyen követelményeket kell teljesítenem ahhoz, hogy vizsgázhassak?
A legfőbb követelmény, hogy a vizsgára jelentkező 16. életévét betöltse, illetve rendelkezzen alapvető olvasás és írás készséggel. Nincs szükség előzetes munkatapasztalatra vagy szociális területen szerzett képesítésre.
9.Ha úgy gondolom, hogy ismereteim kellően alaposak és a BESCLO-ban leírtaknak megfeleltethetőek, akkor is kell képzésben, felkészítő tréningen részt vennem vagy rögtön jelentkezhetek vizsgára?
A vizsgára jelentkezésnek nem feltétele, hogy előzetesen felkészítő képzésen vegyen részt, vagy képesítéssel rendelkezzen a szociális területen. Előzetes felkészítés és felkészülés nélkül is tehet vizsgát. Ugyanakkor tapasztalataink szerint felkészítésben való részvétel segíti Önt abban, hogy sikeres vizsgát tegyen! A BESCLO egyes területei jól lefedettek a hazai szociális képzésben, egyes területei azonban még rendkívül újnak számítanak. Ezért a felkészítő képzés amellett, hogy segíti Önt a sikeres vizsgázásban, számos új szakmai ismerethez is juttatja Önt, ezzel fejlesztheti tudását, szakmai felkészültségét.